Asansör Kullananların Ve Kullanmak İsteyenlerin Dikkatine

Asansörler bizlerin bir konumdan belli bir konuma inebilmesi ve çıkabilmesi hatta bazı gıda ve eşyaların indirilebilmesi ve çıkarılabilmesi için ortaya çıkmış büyük buluştur. 


Asansör Roma zamanında büyük yapıt halinde bulunun taş ve moloz yığınlarının kaldırılması için ortaya çıkmış ve temeli atılmış bir olaydır (m.ö 236). Bu olay doğrultusunda Roma halkında bulunan köle ve köle halkı bir nevi rahata ermiştir. Eski çağlarda her gün yeni yapıtların yapılması ağır bir yük olarak beraberinde gelirdi. Bu yüzden bunun gibi durumların çözüme kavuşmasında iner çıkar durumlar asansörün temelini atmıştır. Daha sonralarda asansörün ilerlemesi Fransız mimarının bir döner makara bulmasından sonra ilerlemiş ve kölelerin biri alttan makaraya ağırlık vererek üstteki kölenin rahat bil biçimde ağırlığı çekmesini sağlıyordu. Asansörlerin bu günlere kadar gelişinde yüzyılların büyük etkisi olmuş ve tarih öncesinde de birçok alanda kullanılmıştır. Asansörler bir yükü kaldırmak ve indirmek hatta insanın bir yerden bir yere çıkmasını sağlamak için yapılması ile kalmamış olup gıdalarında sıcak ve soğuk olarak servis edilebilmeleri için geliştirilmiş sistemler olarak bu günlere gelmiş ve bir yerden bir yere taşınmasında büyük katkısı olmuştur. Asansörlerin bakımları her ne kadar bu zamana kadar gelmiş ve bizler için üretilmiş olsa da aslında kendi sağlığımız için periyodik bakımları her zaman yapılmalı yağlama ve yağ kompresör sistemlerinin aksatılmaması gereklidir. Her atlatılan bir kontrol aslında bizlerin ileride büyük sorunlar yaşaması asansörün sertifika durumunun bitmesi hatta can ve mal kaybına bile sebep olmaktadır. Bu yüzden asansör bakımları özellikle bahsettiğim gibi yağ kompresörleri ertelenmemelidir. Ayrıca tesisi düzenli ve verimli, arızayı önleyecek düzeyde emniyetli olarak çalıştırılacak düzeyde tutmak ve işletme kayıplarını en aza indirmek de bakımın amaçlarındandır. Kontrol işlemleri anlaşmalı firma ile belirli periyotta yapılır ve sizlere faturalı bir şekilde teslimi ve bilgisi yapılmaktadır. Aynı şekilde yağlama işleminde kullanılan yağ markası ve kullanım miktarının sizlere bilgisi verilmeli ve bir sonraki aşamada kontrol için iletişim halinde bulunmalısınız. Bakım, onarım ve yağlama işlemi ertelenirse içinde bulunduğunuz her dakika sizlerin güvencesiz bir şekilde aşağıdan yukarıya veya yukarıdan aşağıya inmeniz demektir. Aylık olarak yapılan asansör bakımında görülen aksaklıklar giderildiği takdirde asansör sorunsuz çalışmaya devam edecektir. Ancak bakımlar zamanında yapılmazsa ve/veya bakımlar esnasında görülen eksiklikler giderilmezse asansörde sık sık arıza meydana gelir. Özellikle emniyet ekipmanlarında oluşabilecek eksiklikler ve arızalar, can ve mal kayıplarına sebep olabilecek kadar büyük sonuçlara sebebiyet verebilir. Belki de siz farkında olmadan herhangi bir yanlış harekette yağlanmamış demirin paslanıp kopması ve asansör boşluğuna düşerek sizlerin sakat kalması belki de can kaybınıza sebep olur. Bu yüzden asansörünüze her zaman bakımı tam ve yeterli bir şekilde yaptırın can ve mal kaybı yaşamayın. 


Kısaca açıklamak gerekirse m.ö 236 yılında yapılmış bir elektronik sistemle çalışan bu cihazın sizlerin hayatını daha da kolay ve güvenilir bir hale getirmesini isterseniz bakımlarını ertelemeyin ve durumuna uygun bir yapıda bulunan asansör firması ile apartman sakinleri aracılığıyla anlaşma yapın bu kolaylıklardan faydalanma imkanı sağlayın. Unutmayın her asansör her apartman tipine yapısına uymamaktadır. Bu durumları bilerekten bir asansör yetkili firma ile görüşebilir ve fikir sahibi olabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.