Beyaz Eşyanın Tarihçesi

Beyaz eşyalar insanların geleceğe taşınması, ileri teknoloji yaşaması, hayatlarını kolaylaştırması için ortaya çıkmış birer teknolojik aletlerdir. bu teknolojik aletler sınıflarına göre enerjiyi tüketen  ve tüketmeyen olarak 2’ye ayrılmaktadır. Enerji tüketenler genelde elektrik faturalarında etkiye baya sahip olanlardır. Enerji tüketmeyen ise cebinizi yakmayacak bir şekilde az enerji ile çok tasarruf yapanlardır.

Beyaz eşyalar insanoğlunun ileri teknoloji yaşamasından ve hayatı kolaylaştırmasından ötürü bizim yapamadığımız makine güçlerini bu zaman dilimine getirmektedirler. Bu eşyalar genelde bilinen olarak çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, klima, buzdolabı, kurutma makinesi gibidir. Her gün günden güne büyüyen ve gelişen, insanoğlunun ihtiyaçlarını karşılamak için yapılan beyaz eşyaların yenileri çıkmaktadır. İnsanoğlu her zaman bilgiye ve yeniliğe açık bir bireydir. Her birey geçerli sebeplerden ötürü bazı gereksinimlere ihtiyaç duymaktadır. Bunlar genellikle gıdanın çabuk şoklanması, çamaşırın hızlı ama lekesiz yıkanması ya da çabuk kuruması gibi istekler doğmuştur. Beyaz eşyalar söylendiği gibi her zaman biz insanoğlunun ihtiyaçlarının karşılanması için yapılan teknolojilerdendir. Beyaz eşyalar isminden de anlaşıldığı gibi beyaz renk ile sınırlı kalmayıp istek ve ihtiyaç durumlarına göre renk sıkalasına sahip geniş bir alanı kapsamaktadır. Beyaz eşyaların her zaman tasarrufu sağlamak ve randımanlı olarak sizlerin ihtiyaçlarını karşılaması için  çıkarılmışlardır. İlk buz dolabı 1877 yılında Karl tarafından bizler için çıkartılmıştır. Karl Linde, soğutma fonksiyonunu metil eter gazı ile temin ediyordu ki bu gaz oldukça patlayıcı bir gaz idi. Güvenlik riski teşkil ettiği düşüncesi ile buzdolabının bu ilk formu, fikir olarak benimsendi, ancak geliştirilme ihtiyacı olduğuna karar verildi. Bu şekli ile güvenlik anlamında biraz daha güven veren buzdolabı üretilmiş oldu.  Bunun öncesinde soğutma teknolojisini mısırlılar piramitleri yardımıyla yoğurdu soğutma yöntemlerini bulmuş ve kokuşma zamanını uzatmışlardır. 1782’de Londra’da Henry Sidgier altıgen biçiminde, ahşaptan yapılmış, kapalı bir çamaşır teknesi yaptı.Teknenin iki ucu, iki askıya asılıyor, sonra da kol gücüyle döndürülüyordu. Tamamen insan emeğine dayanan bu sistem hem çok yorucuydu, hem de alışıla gelmiş  yöntemlere oranla daha uzun zaman alıyordu. Makineden çıkarılan ıslak çamaşırlar, iki tahta merdanenin arasından geçirilerek  sıkıştırılıyor, böylece bir yandan sulan süzülürken, bir yandan da bir anlamda ütülenmiş oluyordu. Çamaşır makinesinin buluşu 18. yüzyılların sonlarına doğru böyle randımanlı makineler olmadığı için derelerde dönenceler sayesinde temeli atılmıştır. Yıllar sonra bu günlere kadar gelişmiş bir makine halini almıştır. Bulaşık makinesi ise 1880 yılında bir kadının evde bulaşıktan sıkılıp mucizeye imza atmasıyla ortaya çıkmış bir buluştur.  Bayan W.A. Cochran bu işi çözmüş ve patent alarak halka sunmuştur. 10 yıllık bir araştırmadan sonra 1889 yılında ABD’nin Indiana eyaletinde, Bayan W. A. Cochran tarafından gerçekleştirildi. Ancak ilk patent 1885’te Josephine G. Cochran tarafından alındı. Bulaşık makinesi evlerde rahatlığı sağlamak adına çıkartılmış bir buluştur.

Beyaz eşyalar tarihten beri bu güne gelene kadar her zaman uzmanlıklar ile çalışılmış ve ilerlemiş teknoloji olarak sayılmaktadır. İnsanoğlu her ne kadar teknolojiye ayak uydurmak istese de beyaz eşyaların da ömrünün olduğunu ve hunharca kullanılmaması gerektiğini bilmeli ve ona göre hareket durumu göstermelidir. Ömrü biten her beyaz eşya tamir ettirmek yerine kampanyalardan yararlanılarak değişim ile yenisi alınmalıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.