Bu Yazımızı Okumadan Çamaşır Makinesi Almayın

Çamaşır Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Evlerimizin belki de en önemli ihtiyacı olan Çamaşır Makineleri günümüzde son teknolojiyle büyük yeniliklere uğramıştır. Günlük hayatımızı bu kadar kolaylaştıran ve iş gücünü oldukça kolaylaştıran çamaşır makinelerimizin değerini ne kadar biliyoruz ? Çamaşır makinelerimiz günümüzdeki kullanım ve görüntüsünden önce nasıldı ? Merdaneli, tek programlı, 4-5 kg kapasiteli makineler derken artık yünlü, pamuklu, sentetik, viskon, perdeler, yıkanabilen suni ipek ve daha nice değişik programları olan ve çok fonksiyonlu çamaşır makinelerine geçtik. Böyle bir durumda makine satın almak, hangisi olacağına karar vermek, çamaşır kapasitesi, enerji verimliliği ve program çeşitleri gibi konulara bakarak fiyat ve performans değerlendirmesi ile seçim yapmak konuyla ilgili bilgimiz olmadığı takdirde daha da zorlaşmaktadır. Peki çamaşır makinemizi neye göre seçmeliyiz ? 

    Öncelikle çamaşır makinesi alırken kendi ihtiyaçlarımızın doğrultusunda bir makine seçtiğimizden emin olmalıyız. Bu da demek oluyor ki önceliğimiz kendi ihtiyacımızı belirlemek. Örnek verecek olursak bekar bir beyfendi yada hanımefendi iseniz 9kg bir çamaşır makinesinin sizlere hem maliyeti yüksek olacak hem de enerji tasarrufu sağlamayacaktır. Ama 5 kişilik bir aile iseniz daha çok kg çamaşır makinesi sizlere büyük avantaj sağlayacaktır. İhtiyacımızı belirledik sıra da bütçemizi belirlemek var en ucuz çamaşır makinelerinden en pahalı çamaşır makinelerine kadar tek tek incelememek için kendi bütçemize uygun bir fiyat belirleyip alışverişe öyle çıkmak çok daha mantıklıdır. Böylece alışveriş sırasında aklımız karışmayacak ve kendimiz ve ailemiz için en doğru seçimi yapacaksınız. 

   Sırada makinelerimizi uzun ömürlü ve içimiz rahat kullanabilmemiz için bakacağımız en önemli konulardan bir diğeri olan Garanti Süresi var. Garanti süresi nedir diye soruyor olabilirsiniz yada ne işimize yarayacak diye de aklınızdan geçiyor olabilir. Artık yeni çamaşır makinelerinde en önemli şey Garanti Süresi. Zira başka hak iddia edebileceğiniz resmi durum yok. Makinenizin herhangi bir parçası arızalanırsa garanti süresince yetkili servisi tarafından ücretsiz hizmet sağlanıyor. Piyasada 10 yıl motor garantisi +4 veya +5 yıl garanti veren markalar var. Bu fırsatları geri çevirmeyin. Gerekiyorsa ekstra para vererek ek garantiyi satın alın. Bozulunca kimse gözünüzün yaşına bakmıyor, garantiye bakıyorlar. 

   Bir diğer önemli konumuz ise Program sayısı ve program seçenekleri. Otomatik tarama yapan, ağırlık ölçen ve buna göre gerekli su, deterjan ve yumuşatıcı ayarlayan makineler olsa da, bütçe düşüklüğünden bazen bunları kendimiz ayarlamamız gerekiyor. Eğer program sayısı fazla olan bir makine istiyorsanız biraz daha maliyetle olmakla birlikte seçeneklerin de arttığını görürsünüz. Örneğin hızlı yıkama fonksiyonuna sahip bir makine istiyorsanız ya da dijital göstergeli bir makine istiyorsanız seçiminizi buna göre yapmanız gerekir. Ayrıca kıyafet türüne göre sıcaklık, süre gibi faktörleri de göz önünde bulunduran programlarda tercih için etkili bir seçenektir. 

    Bütçemize uymuyor ve kurutmalı bir makine satın alamıyorsak bakacağımız bir diğer özellik de Devir Sayısıdır.Devir sayısı, çamaşır makinelerinde yıkama sonra sıkma esnasında dakikada kaç kere döndüğüdür. 1000 devirli bir makine dakikada bin tur dönerek suyun sıkılmasını sağlar. Bu sebeple ne kadar yüksek devirli çamaşır makinelerini tercih ederseniz, çamaşırlarınız o kadar sıkılmış halde çıkacak. Kurutma konusunda yüksek devir artı bir özelliktir. Eğer düşük devirli bir makine alacak iseniz muhtemelen kurutma konusunda problemleriniz olacak demektir. Ancak düşük devirli makinelerin de enerjiyi daha az tükettiğini unutmamalısınız. Çamaşır makinesi alırken hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiği konusunda fikir sahibi olursanız bu sayede alışverişinizi daha bilinçli bir şekilde yapabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.