Çilingir Çağırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Çilingirler bizlerin hayatında var oluşundan beri yaşam alanlarımız içinde bulunan birer ustalardır. Bu ustalar bizlerin kapida kalmasını, araç içi ve araç dışı yanlışlık kalımlardan kurtarmak amacı ile bu zamana kadar gelmişlerdir. Çilingirler her zaman genellikle 7 gün ve 24 saat boyunca hizmet vermektedirler. Çilingirler 20 yıllık çilingirlik hayatımızda pek çok kez kapı açmaya gittiğimizde espiri mahiyetinde müşterilerimizin takılmalarından ve esprilerinden çoğu kez kurtulamayız. Her seferinde çilingirlerin tüm kapıları açabildiğini ve birlikte iş yaparak hızlızlığa çıkalım dediklerini duyarız. Espiri de olsa sonuç itibari ile biz işimizi yapıyoruz, kilitli kalan kapıyı açıyor, kapıda kalana hizmet veriyor, Anahtarı kırılana anahtar ayarlıyor ve buna benzer pek çok hizmeti müşterilerimize sağlıyoruz. Bunun dışında yemeği ocakta olan birisinin kapısı açılması gerektiğinde ise motorize ekiplerimiz ile verilen adrese acil servis yaparak 15-20 dakikada evine girmesini sağlıyoruz. Burada ki fark bize ulaşılabilir olmamız ve adresimizin yani iş yerimizin olmasıdır.Hırsızlar ise siz evde yokken sizin kilitlemediğiniz kapıdan veya camdan girerek evinizi karıştırarak hırsızlık girişiminde bulunurlar. Siz çilingiri çağırınca, hırsız ise siz çağırmadan evinize gelir. Kilitleyip çıktığınız kapınızın göbeğini ve kilidini hırsızlar kırarak evinize girer, hiç bir şey almadıysa bile eşyaları dağıtıp karıştırıp ayakkabıları ile girdiği evden çıkar gider. Sonrasında ise kilidi bozduğu için çilingirlere iş bırakarak gitmiş olur. Sonuç itibari ile birisi mağdur ederken birisi de size yardım ederek hizmet verir. Çilingir ve hırsız arasındaki farkı böylelikle kısa bir açıklama ile öğrenmiş ve örneklendirmiş olduk.

Konuyu pek çok örnek ile açıklayabiliriz ama fazla uzatmaya gerek yok. Sonuç itibari ile bir kaç cümle ile çilingir hırsızlık yapabilir mi diye sorulduğunda, emniyette kayıtlı olan çilingirin parmak izinin kapıya geçmesi ve otopside çıkan parmak izinden çok kısa sürede yakalanabileceğini düşünmediğini göz önünde bulundurursak böyle bir olayın olabilmesi söz konusu olabilir.Anahtarı kaybolmuş ve kilitli kalmış kapıları maymuncukla açan, bozuk kilitleri onaran, kilitlerin montajını yapan kişiye çilingir denilir.Çilingirler, her tür kilidi yasal yollardan açma yetkisine sahip kişilerdir. Çilingirlik yapmak isteyenler resmi bir belgeye sahip olmalıdırlar. Güvenliğiniz için seyyar çilingirlere itibar etmeyiniz.Çilingir kilit işinde usta olmuş kişidir, kilidin iç yapısını ezbere bilen, kilidi açmak için değişik metotlar geliştirerek kilitleri açabilen, değişik tipde üretilmiş yeni bir kilidi gördüğünde kafasında iç yapısını canlandırarak hasarsız bir şekilde kilitleri açabilen işinde zaman içerisinde ustalaşmış olan ve temeli anahtarcılıkdan gelen bir meslek dalıdır.

Çilingirlik bir meslektir. Bu mesleğin yapılabilmesi için ustalık belgesinin alınıp işyeri açılması gereklidir. 3308 sayılı mesleki eğitim kanunu kapsamına alınan sınıflar arasında Anahtarcılık ve Çilingirlik adı ile bir meslek olduğu kanıtlanmıştır. Bu belgeye sahip olmak isteyen çilingir adayları çıraklık eğitim merkezlerine başvurarak kalfalık ders ve sınavlarını verdikten sonra ustalık belgesi alabilmek için anahtarcı çilingir ustalık belgesi sınıfının açılıp kayıt toplanmasını bekleyecektir. Anahtarcı ve Çilingirlik sınıfları sayı yetersizliği nedeni ile açılmaz ise yan meslekler ile (saat tamircileri – torna tesviye gibi bölümler ile) aynı ortak desrleri görüp ayrı sınav olduktan sonra başarı derecesine göre Çilingir Ustalık Belgesi almaya hak kazanırlar. Ortalama bu süreç eğitim alacak kişinin (erkek ise) askerlik dönemi de göz önüne alınırsa 6 ila 8 seneyi bulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.